Lista aktualności Lista aktualności

„Żubrze ścieżki”… czyli sobota z leśnikami na sportowo

Przy pięknej słonecznej pogodzie w minioną sobotę, w Nadleśnictwie Supraśl odbyły się zawody w biegach na orientację pn. Żubrze ścieżki.

Była to dobra okazja do pokazania piękna, walorów przyrodniczych i turystycznych Puszczy Knyszyńskiej. Ta forma aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody, w ostatnich latach zyskuje coraz więcej na popularności. Skierowana jest do wszystkich: dzieci, młodzieży, dorosłych, całych rodzin,  początkujących i  wyczynowców. Areną zmagań zazwyczaj  jest las.  A  polega ona na pokonaniu, w jak najkrótszym czasie trasy, wyznaczonej w terenie punktami kontrolnymi ( drewniane słupki Zielonego Punktu Kontrolnego, ponumerowane, do których umocowane są znaczniki-perforatory) przy pomocy mapy i kompasu. Potwierdzeniem odnalezienia punktów według zadanej kolejności jest odbicie znacznika na karcie startowej.                                                                            

Dla uczestników sobotniego biegu przygotowaliśmy trzy trasy do wyboru : krótką – 2200m  8 punktów kontrolnych, średnią – 2600m  9 punktów kontrolnych, długą – 4500m  16 punktów  kontrolnych. Start i meta zlokalizowane były na Polanie Glinki. Na trasy w odstępach minutowych wybiegło 81 zawodników w  4 kategoriach,  reprezentujących szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne z Suwałk, Janowa, Grajewa, Szudziałowa, Wasilkowa i  Supraśla. Pozostali zawodnicy nie reprezentujący szkół wystartowali w kategorii open. Najmłodszy uczestnik trasę pokonał razem z mamą ……    w nosidełku.                                                                                                                      

Nagrody dla trzech najlepszych zawodników we wszystkich kategoriach ufundowało Nadleśnictwo, a wręczył je zwycięzcom Pan Nadleśniczy Wojciech Świtecki.  W trakcie trwania zawodów  dużym zainteresowaniem cieszyło się nasze stoisko edukacyjne, gdzie wielu chętnych próbowało  swoich sił w konkursach i quizach przyrodniczo-leśnych. Wspierał nas w tym Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, który również przygotował namiot edukacyjno-promocyjny. Po zakończeniu zawodów   pieczona przy ognisku kiełbaska i gorąca aromatyczna herbata  smakowała jak nigdy.