Lista aktualności Lista aktualności

118 Zjazd Delegatów PTL

W dniach 14-16 czerwca br. na terenie Nadleśnictwa Supraśl RDLP w Białymstoku odbył się 118 Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Leśnego, którego hasłem przewodnim była „Gospodarka w lasach na gruntach porolnych”.

Pierwszy dzień rozpoczął się w hotelu Knieja w Supraślu uroczystym wystąpieniem przybyłych gości oraz sesją naukową pt. „Gospodarka w lasach na gruntach porolnych”, podczas której poruszana była problematyka lesistości Polski, profilaktyka i ochrona drzewostanów na gruntach porolnych przed chorobami grzybowymi oraz drzewostanów na gruntach prywatnych gospodarstw rolnych.

Drugi dzień zjazdu poświęcony był sesjom terenowym. Przed wyjazdem na wycieczki terenowe reprezentanci Polskiego Towarzystwa Leśnego, leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz władze samorządowe Supraśla wspólnie zasadzili cztery dęby w rewitalizowanym Ogrodzie Saskim w Supraślu, w pobliżu pomnika Orła Białego. Dęby upamiętniać mają setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stanowić hołd złożony bohaterom walczącym o odzyskanie przez nasz naród niezależności, niezawisłości i samodzielności.

Podczas dnia terenowego uczestnicy zjazdu mieli do wyboru 5 interesujących tras przybliżających tereny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. W wielkim skrócie postaralismy się zaprezentować nasze Nadleśnictwo Supraśl. Naszą trasę rozpoczęliśmy od prezentacji dwóch zalesionych powierzchni porolnych w leśnictwe Sokołda. Następnie udaliśmy się do Kopnej Góry na Cmentarz Wojenny 1831, po złożeniu kwiatów pod pomnikiem nasz pracownik Krzysztof Łaziuk opowiedział o poszukiwaniach mogił poległych oraz o bitwie pod Sokołdą. Nasi goście mieli okazję zwiedzić nasze piękne Arboretum z Iwoną Zinkiewicz, nasze Małe Muzeum Historii Puszczy Knyszyńskiej z Krzysztofem Łaziukiem. Delegaci zobaczyli również Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy oraz Muzeum Ikon w Supraślu. Po zwiedzaniu nadszedł czas na zajęcia terenowe; w pobliskich Ogrodniczkach na Żwirowni goście mieli okazję popływać amfibią po rzece i spróbować swoich sił w strzelaniu dynamicznym.

W ostatnim dniu odbyło się spotkanie kończące 118 Zjazd Delegatów, na którym dokonano wyboru prezydium – nowym przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Leśnego został Janusz Dawidziuk, dyrektor Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Podczas zjazdu wręczono Technikum Leśnemu w Białowieży Medal Pro Bono Silvae oraz uchwalono i udekorowano zasłużonych członków Polskiego Towarzystwa Leśnego Złotymi i Srebrnymi Odznakami Honorowymi.