Lista aktualności Lista aktualności

Nadeszła zima - dzieci pamietają o dokarmianiu ptaków

Zima trwa. Nastały trudne dni dla zwierząt. To dobry moment, żeby spotkać się z dziećmi ze szkół i przedszkoli i przypomnieć o zasadach prawidłowego i  mądrego dokarmiania ptaków.        

W tym tygodniu zawitali do nas „starzy znajomi” -  Leśne Przedszkolaki z Supraśla. Pszczółki i Smerfy  przywiozły ze sobą torby pełne smakołyków. Nie zabrakło w nich pestek słonecznika, kasz, nasion prosa, konopii i dyni, płatków owsianych, zbóż oraz kul tłuszczowych.  W trakcie uzupełniania zapasów w karmnikach, leśnik Pani Hanna Siekierska przypomniała o   najważniejszych zasadach mądrego dokarmiania ptaków zimą:

-  dokarmiamy ptaki regularnie, bo szybko przyzwyczajają się

- urozmaicamy pokarm by mogły z niego korzystać różne gatunki ptaków                                                                                                                                                                               -  do karmienia używamy tylko produktów naturalnych nie solonych

- pokarm powinien być świeży, niespleśniały                                                           

 -  karmniki muszą być czyszczone z ptasich odchodów i resztek pokarmu oraz zabezpieczone przed wilgocią                                                                                                                                                                          - - miejsce dokarmiania powinno być niedostępne dla drapieżników np.kotów

Przedszkolaki przywiozły też jabłka, marchew, kapustę, buraki i ziemniaki. Te przysmaki zostawiły w lesie przy paśniku pełnym pachnącego siana.  Z ciekawością obejrzały tropy na śniegu i dowiedziały się jakie zwierzęta  korzystają z tej „stołówki”.

Również w tym tygodniu Pani Hanna Siekierska spotkała się w Bibliotece Publicznej w Sokółce z uczniami II klasy Szkoły Podstawowej Nr 1.  Spotkanie zdominował oczywiście temat dokarmiania ptaków zimą w mieście. Drugoklasiści bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, wykazując się dużą wiedzą w rozpoznawaniu gatunków ptaków. Współpracę z Biblioteką w Sokółce na pewno będziemy kontynuować i już umówiliśmy się na następne spotkanie.