Lista aktualności Lista aktualności

Tajemnice Wyspy Dębów

To kolejna ekspedycja badawcza archeologów z Muzeum Podlaskiego i Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego na terenie Nadleśnictwa Supraśl. Przybyli by kontynuować rozpoczęte w poprzednim sezonie badania na Wyspie Dębów. Już dziś wiadomo, że nowe odkrycia staną się sensacją naukową.

Nadzorujący pracę studentów archeologii Adam Wawrusiewicz chyba się tego nie spodziewał. W założonym tuż obok zeszłorocznego wykopie spod zbieranego spod zbieranego cierpliwie centymetr po centymetrze piasku wyłonił się piękny, kamienny sztylet. To był dopiero początek… Wkrótce potem pracujący szpachelkami i pędzelkami archeolodzy zaczęli odsłaniać zabytki leżące tuż pod nim: kamienne groty strzał, bursztynowe ozdoby, resztki przepalonych kości, skorupy naczyń z charakterystycznym ornamentem wchodzące w skład depozytu złożonego w tym miejscu przed 4,5 tysiącami lat. Ale to nadal nie był koniec – w odległości niespełna 1,5m zaczął się ukazywać drugi (a uwzględniając ubiegłoroczne znalezisko - trzeci), podobny zestaw użytych w pradawnym obrzędzie przedmiotów.

To już w zasadzie pewne – mówi Adama Wawrusiewicz – to odkrycie zmieni spojrzenie na tamtą epokę, wiele podręczników trzeba będzie napisać na nowo. Już teraz, jeszcze podczas prowadzenia badań pojawiło się zainteresowanie ze strony archeologów zachodnioeuropejskich. Dla laika odkryte przedmioty, ich układ nie mówią nic. Ale dla specjalistów to wspaniała szansa na dopisanie kolejnych rozdziałów do historii jaką zaczęli  rekonstruować na bazie ubiegłorocznych odkryć. Warto poznać historię sprzed 4,5 tysiąca lat jaka rozgrywała się tuż za nieistniejącymi opłotkami nieistniejącego jeszcze Supraśla…
(plik do pobrania poniżej)

Materiały do pobrania